TOP 10 lotnisk w Rumunii po ruchu pasażerskim w 2019 r.

1 18.167

Na rumuńskich lotniskach wzrasta pasażerski ruch lotniczy. Najbardziej ruchliwym lotniskiem jest oczywiście Międzynarodowy Port Lotniczy Henri Coanda w Bukareszcie. Zobaczmy jednak, jakie są liczby na innych lotniskach w kraju.

Według najnowszych raportów AAR, Lotniska w Rumunii przewinęło się przez około 23 mln pasażerów. W porównaniu z 2018 r. wzrost wynosi nieco ponad 6%. Skromny wzrost, ale i tak wzrost :).

Międzynarodowy port lotniczy Henri Coanda w Bukareszcie (Otopeni), największy w kraju, obsłużył w 2019 r. 14,7 mln pasażerów, czyli o 6,3% więcej niż rok wcześniej. A pierwsze 5 lotnisk w Rumunii obsłużyło 21 milionów pasażerów. Mówimy tutaj o Otopeni (Bukareszt), Cluj, TimisoaraIaşi i Sibiu. Zobaczmy jednak TOP 10 lotnisk w Rumunii, po ruchu pasażerskim w 2019 roku.

TOP 10 lotnisk w Rumunii w 2019 roku

Poniższa tabela została opublikowana w dniu forum.fly-ra.com, jedno z nielicznych forów lotniczych w Rumunii.

Ranga
â € <
LOTNISKOPax 2018Pax 2019Ewolucja (%)
2019/2018
Ewolucja Val. Absolutna (osoba)
0RAZEM Pax RO21.858.72423.234.5806,29%1.375.856
1OTOPENI13.820.42814.697.2396,34%876.811
2CLUJ2.782.4012.921.3925,00%138.991
3TIMISOARA1.517.3091.595.0125,12%77.703
4IAȘI1.256.6401.313.9214,56%57.281
5SIBIU662.468729.16010,07%66.692
6CRAIOVA493.056514.5444,36%21.488
7BACĂU447.531468.4554,68%20.924
8SUCEAWA352.991430.06421,83%77.073
9TÂRGU MUREȘ63.794179.066181%115.272
10STAŁA129.235127.302-1,50%​- 1.933

A pod pozycją 10 mamy lotniska z: Oradea, Satu Mare, Baia Mare, Arad, Tuzla, Baneasa i Tulcea. Istnieją małe lotniska, które nie mają znaczenia w równaniu pasażerskiego ruchu lotniczego. Lotnisko Oradea odnotowało największy procentowy spadek w latach 2018-2019. Niestety Lotnisko Oradea nie osiągnęło kamienia milowego 100 000 pasażerów i trend maleje.

Spośród 17 lotnisk 13 było na plus i 4 na minus. To właśnie mamy, z tym paradujemy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.