Lotniska w Rumunii

aktualizacja: TOP 10 lotnisk w Rumunii po ruchu pasażerskim w 2019 roku.

Lotniska Rumunia i liczba pasażerów rocznie. Nie wszystkie z nich działają codziennie, ale większość ma połączenia z Bukaresztem i innymi miastami w kraju i za granicą. 

Tabela zawiera nazwę lotniska, powiat do którego należy, kody IATA/ICAO oraz liczbę pasażerów zarejestrowanych w latach 2015, 2016, 2017 i 2018.

Mapa lotnisk w Rumunii
Mapa lotnisk w Rumunii
 zboruri-reluate-aeroportul-cluj Aeroport-Henri-Coanda
 Odloty / Przyloty - Lotnisko Cluj Odloty / Przyloty - Lotnisko Otopeni
 aeroport-iasi aeroport-timisoara
 Odloty / Przyloty - Lotnisko IAȘI Odloty / przyloty - Lotnisko Timisoara
 plecari-sosiri-zboruri-aeroport-bacau 
 Odloty / przyloty - Lotnisko Bacau 
   
  
 
  

Lotniska Rumunia - liczba pasażerów

Dorsz
ICAO
Dorsz
IATA
Nazwa lotniska
a miasto służyło
Liczba pasażerów 2015Liczba pasażerów 2016Liczba pasażerów 2017Liczba pasażerów 2018
LRARARWArad8 530011 28211 367
LRBCBCMBacău364 727414 987425 733447531
LRBMZATOKABaia Mare17 1690442621
LRBSBBUBukareszt Băneasa12 9255 3755 6455 690
LROPOTPBukareszt Henri Coandă9 274 629109795011280419113824830
LRCLCLJKluż-Napoka Niektóreșeni1 485 6521 880 0002 688 7312782401
LRCKCNDConstanța Kogălniceanu78 55694 594121 431129235
LRCVCRACraiova116 813221 935447 571493056
LRIAMSRJassy381 000882 6281 147 0401256640
LRODOMRMiasto Oradea811841 875162 902220012
LRSMSUJSatu Mare17 21223 79660 79575 692
LRSBSBZSybin Międzynarodowy276 533390 417503 906700000
LRSVSCVSuceava2 35957 226262 165350342
LRTMTGMTârgu Mures Vidrasau336 694287 62174863794
LRTRTSRTimisoara Traian Vuia924 4591 160 1671 621 5291517309
LRTCTCETulcea3941 0574 232158

TOP 10 lotnisk w Rumunii w 2019 r.

Ranga
â € <
LOTNISKOPax 2018Pax 2019Ewolucja (%)
2019/2018
Ewolucja Val. Absolutna (osoba)
0RAZEM Pax RO21.858.72423.234.5806,29%1.375.856
1OTOPENI13.820.42814.697.2396,34%876.811
2CLUJ2.782.4012.921.3925,00%138.991
3TIMISOARA1.517.3091.595.0125,12%77.703
4IAȘI1.256.6401.313.9214,56%57.281
5SIBIU662.468729.16010,07%66.692
6CRAIOVA493.056514.5444,36%21.488
7BACĂU447.531468.4554,68%20.924
8SUCEAWA352.991430.06421,83%77.073
9TÂRGU MUREȘ63.794179.066181%115.272
10STAŁA129.235127.302-1,50%​- 1.933

(źródło: wikipedia.org (CCBYSA))

Niektóre z nich są modernizowane! Jak widać, wzrasta ruch lotniczy na rumuńskich lotniskach. W 2018 r. przez rumuńskie lotniska przewinęło się ponad 21.8 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 7.9% w porównaniu z 2017 r.